Narodowe Czytanie 2020 w sędziszowskim liceum Wyróżniony

Narodowe Czytanie 2020 w sędziszowskim liceum

Nasza biblioteka realizując jedno ze swoich podstawowych zadań, propagowanie czytelnictwa, również w tym roku, po raz szósty, współtworzyła akcję Narodowego Czytania. W dniu 7 września 2020 roku, kameralnie , spotkaliśmy się w sali gimnastycznej, by przez 45 minut wsłuchiwać się we fragmenty Balladyny Juliusza Słowackiego, tegorocznej lektury Narodowego Czytania. W części artystycznej narratorki: Kamila Pięta i Magdalena Ochał opowiedziały historię akcji Narodowego Czytania oraz przybliżyły postać poety, pięknie wyrecytowała fragmenty jego poezji Magdalena Partyka, a wiersze W pamiętniku Zofii Bobrówny i Słowiański papież wyśpiewały Aleksandra Skiba i Dominika Kamień. Po czym uczniowie klas drugich przystąpili do czytania aktu I sceny III Balladyny. Wdowa [Zofia Nazimek], Alina [Rozalia Dziedzic], Balladyna [Klaudia Białek], Kirkor [Mateusz Śliwa], Skierka [Bartłomiej Lenart]    i  Sługa [Jakub Grabowski] wykorzystując zdolności aktorskie przedstawili wydarzenia jakie rozegrały się w ubogiej chacie wdowy i jej córek. Dekoracja izby dopełniła atmosferę jaką zapewnili młodzi aktorzy. Widownię stanowili uczniowie klasy I d. Wspólne czytanie fragmentów Balladyny przyniosło nam wiele czytelniczej satysfakcji, a dodatkowo młodzież  mogła wykazać się swoimi talentami.

Organizatorzy Narodowego Czytania dziękują młodzieży za udział w akcji. Ubogaceni duchowo weszliśmy w rok szkolny 2020/2021.

Agnieszka Kędziora-Śmiałek, Elżbieta Skotniczny