Communism Tour - warsztaty Erasmus+ w Nowej Hucie Wyróżniony

W ramach nowego projektu (2020-2022)  „Pamięć o przeszłości dla wspólnej przyszłości”, w dniu 9.10.2020  uczniowie LO im. ks. Piotra Skargi w Sędziszowie Młp. uczestniczyli w wyjeździe do Krakowa i alternatywnym zwiedzaniu Nowej Huty.  Nowy projekt o tematyce historyczno-kulturalnej był realizowany z zabawnymi przewodnikami „Crazy Guides” w strojach z minionej epoki.  Nowa Huta,  przedstawiona została jako monumentalna, socrealistyczna dzielnica Krakowa  i duma  komunistycznej władzy. Zwiedzane obiekty to między innymi Plac Centralny, Aleja Róż, Restauracja Stylowa - najstarsza restauracja w Nowej Hucie, podziemny schron - główne stanowisko dowodzenia Huty im. Lenina oraz brama i opuszczone budynki administracji kombinatu. Była to dla wszystkich ciekawa podróż w czasie połączona z przejażdżką zabytkowymi pojazdami marki Trabant.

Uczestnicy projektu poznali też historię długiej i ciężkiej walki o budowę kościoła w socjalistycznej Nowej Hucie, i na zakończenie programu zwiedzili nowohucki kościół pw. Matki Bożej Królowej Polski, zwany też Arką.

Ten bardzo ciekawy dzień został zakończony ponadprogramową wizytą uczniów w Teatrze im. Juliusza Słowackiego na szekspirowskiej sztuce „Hamlet”.