Podsumowanie projektu „Gastronomic Wonders Through Europe” w Liceum Ogólnokształcącym w Sędziszowie Młp.

realizowanego ze środków Unii Europejskiej w programie: Comenius Partnerskie Projekty SzkółUczenie się przez całe życie (LLP - The Lifelong Learning Programme)

Międzynarodowy projekt związany z poznawaniem kulinarnych cudów Europy trwa od 01.08.2013 do 31.07.2015 roku. Oprócz sędziszowskiego LO w projekcie uczestniczą 4 partnerskie szkoły średnie: z Liege (Belgia), z Mealhady (Portugalia), z Kirsehir (Turcja) i Vilkaviskis (Litwa). Projekt, na który każda ze szkół otrzymała po 20.000 euro pozwolił na realizację zadań takich jak: wizyty, działania online, ankiety, plakaty, prezentacje multimedialne, ulotki, pocztówki, kalendarze, słowniczek i wspólna książka projektowa zawierająca wspomnienia, fotografie, przepisy kulinarne, opinie, komentarze uczestników i świadków realizacji projektu.

W wyjazdach grupy polskiej do Belgii, Turcji, Litwy i Portugalii uczestniczyło łącznie 5 nauczycieli oraz 22 uczniów. Podczas wizyty szkół partnerskich w Polsce, w spotkanie zaangażowało się całe grono pedagogiczne i uczniowie, którzy przyjęli przybyłych na wspólnych lekcjach. Ponadto 20 uczniów z naszego LO wraz z rodzinami podjęło się gościć w domach uczniów z  Turcji, Belgii, Litwy i Portugalii. Odwiedziny w każdym z krajów partnerskich trwały zazwyczaj 5-7 dni i pozwalały na poznanie środowiska, miasta, szkoły, udział w zajęciach lekcyjnych, prezentację zadań projektowych, wspólne warsztaty kulinarne i krótkie zwiedzanie okolicy.

To dwuletnie doświadczenie umożliwiło młodzieży bezpośredni kontakt z rówieśnikami z zagranicy, sprzyjało znoszeniu barier kulturowych i językowych, przezwyciężaniu stereotypów i wzmacnianiu poczucia własnej wartości. Projekt był też doskonałą okazją do poznawania krajów i kultur, zawierania nowych przyjaźni, a także do propagowania wiedzy o własnym kraju. Miał także znaczenie motywacyjne do nauki języków obcych i pracy nad sobą. Społeczność sędziszowskiego LO cieszy się z możliwości udziału w tym niezwykle wartościowym projekcie i żywi nadzieję na kolejną taką szansę w przyszłości.

Lista uczestników LO im . ks. Piotra Skargi w Sędziszowie Młp. biorących udział w międzynarodowych w spotkaniach projektu

„Gastronomic Wonders Through Europe”

20.-26.10.2013     BELGIA

Filip Kloc  kl. II AF