TRANSPLANTACJA - JESTEM NA TAK

TRANSPLANTACJA - JESTEM NA TAK

XVI Sejmik naukowy i konkurs o tematyce zdrowotnej zorganizowany w Liceum Ogólnokształcącym im ks. Piotra Skargi w Sędziszowie Młp. dla uczniów gimnazjów naszego powiatu.

W dniu 23 maja 2017r.w naszej szkole odbył się kolejny sejmik naukowy, połączony z konkursem dla uczniów Gimnazjów Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego. W tym roku tematyka konkursu związana była z transplantacją narządów i tkanek.

Kiedy uszkodzone zostają ważne dla życia narządy jak np. wątroba, nerki czy płuca i pomimo leczenia choroba postępuje, ostatnią szansą dla pacjenta jest transplantacja. Przeszczepienie narządu pozwala choremu powrócić do normalnego życia. Narządy mogą pochodzić od zmarłego lub żywego dawcy, zaś tkanki z wyjątkiem szpiku kostnego, pobierane są od dawcy zmarłego. Wola oddania swoich narządów po śmierci, dla ratowania innej, nieznanej nam osoby, stanowi przejaw solidarności z bliźnim w potrzebie. Święty Jan Paweł II nie pozostawił co do tego faktu żadnych wątpliwości mówiąc ,,Transplantacja to duży krok naprzód w służbie nauki dla człowieka i obecnie wielu ludzi zawdzięcza swoje życie przeszczepionemu narządowi”.

Celem spotkania było to, aby uświadomić uczniom czym jest transplantacja narządów, jakie narządy i tkanki mogą być przeszczepiane, a także przybliżenie sylwetki profesora Zbigniewa Religi - prekursora polskiej transplantologii. Było ono związane także z naszą działalnością w Sieci Szkół Promujących Zdrowie Rejonu Dębica.

Na zaproszenie do udziału w konkursie odpowiedziały następujące szkoły gimnazjalne Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego, reprezentowane przez swoich nauczycieli i młodzież:

• Gimnazjum w Sędziszowie Młp. - opiekun pani Aleksandra Wojton i pani Lidia Sroka,
  • Gimnazjum w Czarnej Sędziszowskiej - opiekun pani Lidia Sroka,
  • Gimnazjum nr 1 w Ropczycach - opiekun pani Urszula Czółno,
  • Gimnazjum w Zagorzycach - opiekun pani Anna Łagowska,
  • Gimnazjum w Iwierzycach - opiekun pani Jolanta Franczyk,
  • Gimnazjum w Niedźwiedzie Dolnej - opiekun pani Barbara Wiktor,
  • Gimnazjum w Ociece - opiekun pan Grzegorz Wiktor.

Uczniowie biorący udział w konkursie rozwiązywali test składający się z 30 pytań, a uroczyste rozstrzygnięcie konkursu odbyło się w ten sam dzień podczas sejmiku naukowego, na który przybyli:

• Pani Bernadeta Frysztak- Wicestarosta Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego,
  • Pan Alfred Kułak-Dyrektor Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Ropczycach,
  • Pani Dorota Wiater z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ropczycach,
  • Pan Wojciech Idzior - ratownik medyczny ZOZ Ropczyce.

Niewątpliwym atutem spotkania była prelekcja pana Wojciecha Idziora, pracującego na co dzień w pogotowiu ratunkowym, który bardzo ciekawie mówił o idei transplantacji oraz warunkach, które muszą być spełnione, aby dana osoba mogła zostać dawcą narządów. Opowiedział również jak wygląda codzienne życie pacjenta po przeszczepie. Natomiast pani Dorota Wiater zaznajomiła wszystkich zebranych do czego służą alkogogle i narkogogle, była również możliwość przetestowania ich. Oba wystąpienia zostały przyjęte z dużym zainteresowaniem zgromadzonych gości.

Po wystąpieniu Pani Bernadety Frysztak i Pana Alfreda Kułaka, którzy poparli ideę transplantacji narządów i organizowania sejmików prozdrowotnych przez naszą szkołę, nadszedł czas na podsumowanie konkursu i wręczenie laureatom nagród, ufundowanych przez Starostwo Powiatowe w Ropczycach:

• I miejsce Edyta Świerad z Gimnazjum w Sędziszowie Młp.
  • II miejsce Martyna Paśko z Gimnazjum w Sędziszowie Młp.
  • *III miejsce Natalia Różańska z Gimnazjum w Czarnej Sędziszowskiej
  • Karolina Maciołek z Gimnazjum nr 1 w Ropczycach
  • Wojciech Ostrowski z Gimnazjum w Zagorzycach

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy przybyli na zorganizowany przez naszą szkołę konkurs i sejmik na temat transplantacji narządów i tkanek. Dziękujemy Zarządowi Starostwa Powiatowego w Ropczycach za ufundowanie nagród dla zwycięzców a Państwu Staroście i Wicestaroście za objęcie tego przedsięwzięcia honorowym patronatem. Mamy nadzieję, że zainteresowaliśmy naszych gości omawianym tematem i wzbudziliśmy do refleksji, że ,,Transplantacja to dar życia”.