Gabriel laureatem Olimpiady Statystycznej

Gabriel Lichacz uczeń klasy pierwszej sędziszowskiego Liceum znalazł się w gronie laureatów tegorocznej Olimpiady Statystycznej.

Uczniowie zmagania w konkursie rozpoczęli od etapu szkolnego, przeprowadzonego 16 listopada 2016 roku. Do etapu rejonowego z naszego liceum awansowali: Aleksandra Goles, Patryk Motyka i Gabriel Lichacz.
13 stycznia 2017r. odbyły się zawody okręgowe, przeprowadzone na Uniwersytecie Rzeszowskim. Uczniowie pod czujnym okiem komisji okręgowych rozwiązywali test, a następnie ci, którzy zostali zakwalifikowani do części ustnej - odpowiadali na wylosowane zadanie problemowe. W podsumowaniu tej części konkursu, na wysokich miejscach znaleźli się uczniowie sędziszowskiego liceum, a w gronie laureatów zawodów okręgowych znalazł się Gabriel.

29 marca 2017 r. Gabriel wziął udział w etapie pisemnym zawodów centralnych Olimpiady Statystycznej. Jest to niewątpliwie duży sukces naszego ucznia, który będzie chciał powtórzyć swoje osiągnięcie w kolejnej edycji konkursu.

Olimpiada Statystyczna jest nowością w polskim systemie oświaty. Ma charakter interdyscyplinarny – jej zakres obejmuje wiedzę z obszaru statystyki w powiązaniu z wybranymi zagadnieniami z matematyki, informatyki, geografii, przyrody, przedsiębiorczości oraz przedmiotów ekonomicznych. Oprócz wiedzy Olimpiada sprawdza umiejętności praktycznego korzystania z różnych źródeł i narzędzi analizy statystycznej, interpretacji danych, argumentacji, itp.

Organizatorami Olimpiady Statystycznej są: Główny Urząd Statystyczny, Polskie Towarzystwo Statystyczne, a patronat nad Olimpiadą Statystyczną objęła Minister Edukacji Narodowej, Pani Anna Zalewska.