O WŁOSZECH W GIMNAZJUM W ZAGORZYCACH GÓRNYCH

Włoskie uczennice Federica Di Termine i Jodie Tylor przebywające w bieżącym roku  w naszej szkole w ramach wymiany AFS, w czwartek 28.04.2,014 odwiedziły młodzież Gimnazjum im. por. Karola Chmiela w Zagorzycach Górnych.

Uczennice prowadziły tam zajęcia o swoim kraju, o jego różnorodności geograficznej i kulturowej, a nawet językowej. Jodie pochodzi bowiem z północnej części kraju, z okolic Turynu, a Federica z Sycylii. Język sycylijski różni się znacznie od włoskiego, podobnie jak gastronomia na wyspie od przysmaków z północy kraju. Uczennice opowiadały też o architekturze i zabytkach Włoch, prezentacja była prowadzona częściowo w języku polskim, częściowo po angielsku. Druga część spotkania z gimnazjalistami była bardziej aktywna, uczniowie brali udział w tańcach i zabawach integracyjnych prowadzonych w języku włoskim. W spotkaniu w gimnazjum uczestniczyli też uczniowie Jakub Szpara z kl. IC, oraz Kamila Mroczkowska z kl. IC, która jest absolwentką właśnie tego gimnazjum. Zabawom towarzyszyło wiele radości i śmiechu, uczniowie z chęcią zaprosiliby włoskie koleżanki jeszcze raz na takie ciekawe lekcje.