UCZNIOWIE NASZEGO LICEUM W BRATYSŁAWIE I WIEDNIU

W dniach 10 -12 czerwca 2015 r. uczniowie klasy 1AB, 1DF oraz 2A wraz z opiekunami uczestniczyli w zagranicznej wycieczce „Dwie Stolice”. W tym czasie uczestnicy zwiedzili dwa piękne miasta – Bratysławę - stolicę Słowacji oraz Wiedeń – stolicę Austrii. Celem wyprawy było poznanie zabytków oraz kultury naszych sąsiadów. Nasz wyjazd rozpoczął się od nocnego przejazdu luksusowym autokarem do stolicy Austrii, aby już od rana rozpocząć zwiedzanie tego niezwykle ciekawego i pełnego zabytków miasta.

Na początek zwiedziliśmy pałac Schönbrunn – dawną letnią rezydencję Habsburgów. Niesamowity widok ze wzgórza Gloriety i ogrody pałacowe sprawiły, że poczuliśmy prawdziwą atmosferę Wiednia. W południe udaliśmy się do Bratysławy, która przywitała nas równie gorącym słońcem jak Wiedeń. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Zamku Bratysławskiego wzniesionego nad Dunajem, skąd mogliśmy podziwiać panoramę Bratysławy, a następnie wąskimi uliczkami miasta doszliśmy do rynku Starego Miasta, które zrobiło na nas spore wrażenie.

W godzinach wieczornych zmęczeni upałem, ale zadowoleni i pełni wrażeń udaliśmy się do hotelu, aby się posilić i zregenerować siły na kolejny dzień, gdyż już we wczesnych godzinach porannych wyruszyliśmy ponownie do Wiednia. Drugi dzień rozpoczęliśmy od podziwiania Domu Hunderwassera. Budynek ten jest z pewnością architektonicznym ewenementem, gdyż jego projektant zadbał, aby nie było w nim kątów prostych oraz by kolorystyka budynku wprawiała w dobry humor nawet w pochmurny dzień.

Następnie udaliśmy się na objazd miasta reprezentacyjną aleją Ring, która powstała w miejscu murów obronnych miasta. W tym czasie zobaczyliśmy najważniejsze zabytki Wiednia (m. in. Parlament, Opera, Park Miejski z pomnikiem Johana Straussa, Teatr Nadworny, Ratusz). Po zakończonym objeździe, słuchając wielu ciekawostek naszego przewodnika, spacerem przeszliśmy najsłynniejszymi ulicami i placami przez starówkę, gdzie mogliśmy zobaczyć m. in. cesarską rezydencję Hofburg, słynny Kohlmarkt, plac Graben z Kolumną Morową, Katedrę św. Szczepana, dom Mozarta, kamienice i kościół Zakonu Krzyżackiego.

Na zakończenie naszej wycieczki udaliśmy się do Parku Rozrywki „Prater”, gdzie rzuciliśmy się w wir zabawy. W parku można się bawić na prawie wszystkich możliwych rodzajach karuzel. Wrażenia wzmocnione sporą dawką adrenaliny, a momentami nawet strachem, na długo pozostaną w naszej pamięci. Nasza wycieczka dobiegała końca, ale została jeszcze droga powrotna w autokarze, którą spędziliśmy na wspólnych rozmowach, śpiewach i planowaniu kolejnej wycieczki.