„Nie dla Niskiej Emisji” w Sędziszowskim Liceum – kolejny sukces w ogólnopolskim projekcie.

W  roku szkolnym 2014/2015 uczniowie klasy 2c Liceum Ogólnokształcącego w Sędziszowie Młp, w ramach zajęć z przyrody, brali udział w ogólnopolskim konkursie edukacyjnym  „ Nie dla Niskiej Emisji”, czyli czy wiesz czym oddychasz?  Głównym celem projektu było  motywowanie uczestników do aktywnej działalności ekologicznej polegającej na uświadamianiu społeczeństwu zagrożenia związanego ze zjawiskiem niskiej emisji, przyczynami  jej powstawania  i możliwościami przeciwdziałania.

NISKA EMISJA to emisja produktów spalania paliw stałych, ciekłych i gazowych do atmosfery ze źródeł (emiterów) znajdujących się  na wysokości poniżej 40 m. W jej skład wchodzą głównie zanieczyszczenia związane z działalnością człowieka – emitowane przez indywidualne piece domowe (w których spalany jest głównie węgiel o złej charakterystyce i niskich parametrach grzewczych, najczęściej w sposób nieefektywny), niewielkie kotłownie, transport komunikacyjny a także palenie ognisk i wypalanie traw. Powstające zanieczyszczenia gromadzą się głównie wokół miejsca ich powstawania, często na obszarach o zwartej zabudowie mieszkaniowej.

W ramach konkursu koordynator oraz grupa 10  innych nauczycieli odbyła szkolenie e-learningowe, zakończone zdobyciem odpowiednich certyfikatów, a uczniowie  klasy 2c uczestniczyli w lekcji  „Nie dla niskiej emisji, czyli jak walczyć z niską emisją i dlaczego?” wg scenariusza zaproponowanego przez organizatora konkursu. Podczas zajęć uczniowie poznali  źródła i przyczyny powstawania niskiej emisji, oraz jej skutki  dla zdrowia ludzi i dla środowiska. Wspólnie zastanawiali się nad sposobami zapobiegania niskiej emisji. Kolejnym etapem projektu było przeprowadzenie ankiety na temat zjawiska niskiej emisji wśród  mieszkańców Powiatu Ropczycko – Sędziszowskiego w tym wśród pracowników Starostwa Powiatowego w Ropczycach, uczniów szkoły i ich rodzin ( zarówno przed jak  i po sezonie grzewczym). Szkolne podsumowanie projektu z przedstawieniem wyników otrzymanych na podstawie przeprowadzonych ankiet miało miejsce podczas  XIV sesji naukowej poświęconej przedmiotom przyrodniczym organizowanej cyklicznie od 2002 roku, przez naszą szkołę. W sesji uczestniczyli również gimnazjaliści z powiatu ropczycko – sędziszowskiego.

Duża ilość zgromadzonych przez naszą szkołę punktów – dzięki wielkiej liczbie zebranych ankiet (w ankiecie wzięło udział 2121 mieszkańców, co stanowi ok. 2,9% wszystkich mieszkańców powiatu) oraz dodatkowym działaniom  – przełożyła się na nasz wielki sukces. Okazało się bowiem, że w ogólnopolskiej rywalizacji byliśmy najlepsi. Zajęcie pierwszego miejsca w Polsce zaskutkowało zdobyciem pierwszej nagrody – czyli wielofunkcyjnego urządzenia firmy Samsung , które wzbogaci wyposażenie pracowni chemicznej szkoły i ułatwi przygotowywanie materiałów edukacyjnych na lekcje przedmiotów przyrodniczych. Ponadto w ramach nagrody pozyskaliśmy drobne pomoce dydaktyczne – albumy o tematyce przyrodniczej i przybory piśmiennicze.

Konkurs dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Sukcesy naszej szkoły i naszych uczniów w zakresie przedmiotów matematyczno – przyrodniczych są dla nas dodatkowym argumentem za uczestnictwem w różnego rodzaju przedsięwzięciach promujących postawy proekologiczne czy prozdrowotne.