Uroczystość pożegnania maturzystów w sędziszowskim ogólniaku.

Zgodnie z kalendarzem organizacji roku szkolnego, podobnie jak w całej Polsce, w Liceum Ogólnokształcącym im. ks. Piotra Skargi w Sędziszowie Młp. 24 kwietnia 2015 roku miała miejsce uroczystość pożegnania maturzystów.

Ze względu na bogaty program, w tym dniu odbyło się tylko pięć lekcji. Po ich zakończeniu społeczność szkolna z pocztem sztandarowym szkoły  uczestniczyła we Mszy Świętej w Kościele pw. Miłosierdzia Bożego. Ksiądz  Dziekan Krzysztof Gac, koncelebrujący nabożeństwo z ks. Grzegorzem Chmielowskim, kierował do maturzystów wiele  ciepłych słów i wskazówek na czas egzaminów i nowy etap dorosłego życia.

Po uroczystościach w kościele, zaproszeni goście, rodzice, nauczyciele i pracownicy szkoły oraz uczniowie zebrali się w szkolnej hali widowiskowo-sportowej na dalsze świętowanie. Rozpoczęto tradycyjnie od hymnu państwowego.

Prowadząca uroczystość wicedyrektorHalina Szela przekazała uczniom życzenia optymizmu i wiary we własne możliwości, trafnego wyboru tematów egzaminacyjnych, kontynuowania nauki na wymarzonych kierunkach studiów, wspaniałej przyszłości oraz takich wyników maturalnych które pozwolą im spełnić młodzieńcze marzenia  i ambicje.

Zdzisław Pupa– Senator Rzeczpospolitej Polskiej, jednocześnie absolwent sędziszowskiego ogólniaka, wspominając swoją maturę i czas pobytu w murach tej szkoły, gratulował uczniom  wyników w nauce, życząc wszystkiego najlepszego na czas egzaminów i kolejnych etapów życia. Odwołując się do Adama  Asnyka prosił aby pielęgnować tradycje i  „Nie deptając przeszłości ołtarzy….”   pisać dalszą historię szkoły. Przekazał dla liceum Medal Senatu Rzeczypospolitej.

Życzenia i gratulacje maturzystom i ich rodzicom, podziękowania nauczycielom i wychowawcom przekazał również obecny na uroczystości  Pan Stanisław Ziemiński – Wicestarosta Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego.

W imieniu Rady Rodziców przemawiała Przewodnicząca  Szkolnej Rady Rodziców PaniAnna Białorucka, która wraz zPaniąElżbietą Dorobą reprezentowała  wszystkich rodziców maturzystów.

Halina Szela odczytała list z życzeniami powodzenia na egzaminach i udanych decyzji życiowych, skierowany do Maturzystów od PanaKazimierza Moskala – Posła na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej. Przekazała tez życzenia i pozdrowienia dla uczniów od PaniLucyny Doroby – dyrektora szkoły, która przewodniczy grupie szkolnej przebywającej w Portugalii w ramach realizowanego przez  liceum programu COMENIUS.

Wiele czasu zajęło wręczanie maturzystom nagród, świadectw z wyróżnieniem  i podziękowań, które z rąk Pana Starosty,  Pani Wicedyrektor, i Pani Skarbnik  Rady Rodziców otrzymało w sumie 67 uczniów. Wyróżnienia przyznano uczniom za wysokie wyniki w nauce a także za   pracę społeczną w samorządach klasowych i samorządzie szkolnym, za osiągnięcia w konkursach przedmiotowych, za pracę w szkolnym kole Caritas i Związku Strzeleckim „Strzelec”, za reprezentowanie szkoły w zawodach sportowych i ze sztandarem szkolnym w uroczystościach patriotycznych, za pracę w organizacjach szkolnych, za pracę dziennikarską w gazecie szkolnej LOkomitywa, za występy w  Licealnym Teatrze Muzycznym, za pracę w telewizji szkolnej PIXELO, za prowadzenie gazetki   samorządu uczniowskiego i  za wzorowe czytelnictwo.

W bieżącym roku, piąty  raz z rzędu  przeprowadzony został plebiscyt, mający na celu wyłonienie absolwentów, którzy w czasie  trzyletniego pobytu w szkole  odznaczali się wysokimi wynikami w nauce, w  sporcie oraz aktywnym uczestnictwem w życiu szkoły. Uczniowie ci nagrodzeni zostali statuetką „PIOTR”, która stanowi najwyższe szkolne wyróżnienie dla absolwentów naszego Liceum,  a  nazwa wywodzi się od  osoby  patrona szkoły – księdza Piotra Skargi.

Wyłonienie laureatów do statuetki PIOTR ( poza  kategoriami najwyższe stopnie w nauce i frekwencji, które wynikają ze statystyki  ) nastąpiło na drodze głosowania,  przeprowadzonego wśród nauczycieli oraz uczniów klas drugich i trzecich. Kandydatów do każdej z wymienionych kategorii zgłaszali wychowawcy klas oraz uczniowie. Spośród 29 nominowanych uhonorowano tych, którzy uzyskali najwyższe wyniki w głosowaniu.

Tytuł NAJLEPSZEGO Z NAJLEPSZYCH - Primus Inter Paresw bieżącym roku otrzymała  uczennicaKamila  Bochnak uzyskując średnią  ocen 5,59.Statuetkę w kategorii SPORTOWIEC SZKOŁY otrzymał Sebastian Malisiewicz , a SPORTSMENKA SZKOŁY – Ksenia Banaś.Najlepszą ARTYSTYCZNĄ DUSZĄ okazała się Weronika Białorucka, a PIOTRA za działalność społeczną odebrałMaksymilian Jarząb. NaOSOBOWOŚĆ SZKOŁY wybrany został  Patryk Żuczek a zaNAJWYŻSZĄ FREKWENCJĘ wyróżniono w tym roku  dwie uczennice Annę Szparę i Annę Bajorską. Statuetki wręczał maturzystom Pan Bogusław Kmieć – Burmistrz Sędziszowa Młp., który dla każdego wyróżnionego dołączył upominek, a za wszystkich obiecał trzymać kciuki podczas matury.

Wszyscy uczniowie klas trzecich zostali obdarowani przez swoich młodszych kolegów  pamiątkowymi upominkami. Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Małgorzata Bodziany skierowała do nich piękne życzenia a klasa 2bf zaprezentowała program artystyczny.

Nie zabrakło też podziękowań dla Dyrekcji, Wychowawców, Nauczycieli i Pracowników Liceum od żegnających szkołę uczniów klas maturalnych. Przemówienie w imieniu maturzystów wygłosiła Wiktoria Doroba. Na zakończenie  absolwenci przedstawili wiązankę  utworów muzycznych.

Uroczystość, pomimo że składała się z  wielu punktów i nieco wydłużyła w czasie na pewno przez wszystkich zostanie zapamiętana jako  refleksyjne i ważne  wydarzenie z życia szkoły.

Z perspektywy trzech  ostatnich lat wszyscy członkowie naszej szkolnej społeczności z pewnością mogą powiedzieć „…i nie żal nic, i żal tak wiele”.