Bezpieczeństwo wewnętrzne w sędziszowskim liceum i rzeszowskiej politechnice

Na zaproszenie prof. dr. hab. Grzegorza Ostasza - Dziekana Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej uczniowie sędziszowskiego liceum, z klas 1e i 2e – o profilu bezpieczeństwo wewnętrzne, gościli w swojej uczelni patronackiej.  9 kwietnia 2015 r., 44. licealistów wraz ze studentami, uczestniczyło w zajęciach laboratoryjnych związanych z kierunkiem studiów, który przygotuje ich do pracy w służbach mundurowych.

Po przywitaniu przez dr Martę Pomykałę – Prodziekan Wydziału Zarządzania PRz, uczniowie pod kierunkiem pracowników politechniki zwiedzili nowootwarte Laboratorium Kryminalistyczne, w którym zapoznali się ze specyfiką pracy techników policyjnych, m.in. zabezpieczeniem śladów przestępstwa czy odcisków palców. Kolejne atrakcje oczekiwały przyszłych studentów w Laboratorium Technologii Wizualnych i Rzeczywistości Rozszerzonej, gdzie poznali możliwości wykorzystania rzeczywistości wirtualnej  np. w przemyśle wojskowym, przy tworzeniu symulatorów czołgów czy przeprowadzaniu remontów uszkodzonych pojazdów (aplikacje przemysłowe).

Kolejne atrakcje czekały na uczniów  w Laboratorium Nowoczesnych Technologii w Logistyce, w którym poznali nowe urządzenia i sprzęt do zabezpieczenia magazynów i towarów. Niektórzy uczniowie pod okiem inżynierów, przeprowadzili interesujące doświadczenia chemiczne. Dodatkową atrakcją było zapoznanie się ze specjalistycznym słownictwem w języku angielskim.

Na zakończenie sędziszowscy licealiści udali się do uczelnianej biblioteki, aby zapoznać się ze specjalistycznym księgozbiorem dotyczącym bezpieczeństwa wewnętrznego oraz nowoczesnymi urządzeniami, ułatwiającymi zdobywanie wiedzy.

Wizyta uczniów na uczelni w była już kolejną, odbywającą się zgodnie z podpisanym porozumieniem pomiędzy Liceum Ogólnokształcącym im. ks. Piotra Skargi, a Politechniką Rzeszowską im. Ignacego Łukasiewicza. Efektem współpracy są już m.in. absolwenci liceum studiujący bezpieczeństwo wewnętrzne, przygotowując się tym samym do pracy w policji i innych służbach mundurowych.

Tekst i zdjęcia: Jacek Magdoń