Szczególnie uzdolnieni stypendyści z sędziszowskiego liceum

Od roku szkolnego 2008/2009 uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych o szczególnych uzdolnieniach i osiągnięciach w zakresie nauk matematyczno-przyrodniczych i technicznych  z terenu Województwa Podkarpackiego mają możliwość aplikowania o roczne stypendia finansowe. Wnioski za pośrednictwem Starostwa Powiatowego trafiają do Departamentu Edukacji i Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie. Środki pochodzą z projektuProgram stypendialny dlauczniów szczególnie uzdolnionych z terenu województwa podkarpackiego realizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie w ramach POKL Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty.

Z możliwości pozyskania stypendiów z tego programu od początku  korzystają uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Piotra Skargi w Sędziszowie Młp. Pozyskane środki pieniężne( ok. 4 tys. złotych)  uczniowie wykorzystują na zakup wszelkiego rodzaju sprzętu i pomocy naukowych  służących zdobywaniu i poszerzaniu wiedzy m. in. sprzętu multimedialnego, książek, podręczników pomocy naukowych. Mogą także z tych środków pokrywać koszty dojazdów do szkoły. Jest to ważna pomoc finansowa dla rodziców takich uczniów.

W bieżącym roku szkolnym,  największa jak dotychczas grupa, (bo aż 14 licealistów co stanowi  4,3% wszystkich ), otrzymała to wsparcie. Są to uczniowie  - Andreasik Monika, Ignas Patrycja, Kwaśnik Patryk, Świętoń Marlena, Andreasik Aneta, Jaworek Joanna, Ferfecka Iwona, Przydział Patryk, Ochał Magdalena, Wojnarowska Katarzyna, Andreasik Joanna, Olszewska Aleksandra, Pacia Elżbieta, Pacia Natalia.

W gronie stypendystów z poprzednich lat  znaleźli się; w roku szkolnym 2008/2009 ( jedna uczennica) –  Lis Monika, w roku szkolnym 2009/2010 (sześcioro uczniów) - Feret Maria, Ferfecka Monika, Mech Katarzyna, Gruszka Magdalena, Gąsior Sylwia, Rachwalska Agnieszka, w roku szkolnym 2010/2011 (dziesięcioro uczniów) - Kobos Natalia, Miąso Ewelina, Partyka Patrycja, Pazdan Marta, Szela Kamil, Tylutki Anna, Gąsior Sylwia, Placek Mateusz, Rachwalska Agnieszka, Sroka Kamil, w roku szkolnym 2011/2012 (siedmioro uczniów) - Białek Sebastian, Siwiec Dariusz, Kobos Natalia, Gruszka Magdalena, Ochał Monika, Szela Kamil, Tylutki Anna, w roku szkolnym 2012/2013 (sześcioro uczniów) - Ciżmar Monika, Baran Wioletta, Kubik Katarzyna, Siwiec Dariusz, Partyka Patrycja, Łagowski Łukasz, w roku szkolnym 2013/2014 (siedmioro uczniów) - Ferfecka Iwona, Przydział Patryk, Ochał Magdalena, Kluk Patryk, Andreasik Joanna, Olszewska Aleksandra, Szydziak Katarzyna . Jak łatwo zauważyć niektórzy uczniowie korzystali z tego wsparcia kilkakrotnie. W roku szkolnym 2009/2010 uczennica Anna Wójcik była beneficjentką stypendium p.n. „Nie zgubić talentu” dla uczniów uzdolnionych artystycznie. Niektórzy uczniowie mają pomoc również ze stypendiów przyznawanych przez Fundacje Kościelne. W roku szkolnym 2013/2014 12-tu uczniów było objętych wsparciem finansowym przez Fundację Śnieżki „Twoja Szansa” w ramach Programu Pomocy Stypendialnej.

Ponadto w każdym roku szkolnym uczeń o najwyższej w szkole średniej ocen jest Stypendystą Prezesa Rady Ministrów. W gronie tym  dotychczas znaleźli się; Dudka Łukasz, Drozd Agnieszka ( przez dwa lata), Szczyrek Michał, Baran Justyna, Strzelczyk Jacek, Płocica Mariola, Głuch Marcin, Klepacz Katarzyna, Bochnak Edyta, Kazior Mirosław, Lis Monika, Oleś Sylwia, Kolebuk Ewelina, Pazdan Marta, Kazior Anna i Bochnak Kamila.

Przykłady te świadczą o tym,  że warto starać się o najwyższe wyniki w nauce i inwestować w własny rozwój od najmłodszych lat.