Ogólnopolski projekt "Nie dla Niskiej Emisji" w Sędziszowskim Liceum

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W bieżącym roku szkolnym uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Sędziszowie Młp, biorą udział w konkursie edukacyjnym  „ Nie dla Niskiej Emisji”, czyli czy wiesz czym oddychasz?  Głównym celem tego projektu jest  motywowanie uczestników projektu do aktywnej działalności ekologicznej polegającej na uświadamianiu społeczeństwu zagrożenia związanego ze zjawiskiem niskiej emisji, przyczynami powstawania i możliwościami przeciwdziałania.

NISKA EMISJAto emisja zanieczyszczeń (pyłów i szkodliwych gazów) wydobywających się ze źródeł na wysokości poniżej 40 m.W jej skład wchodzą głównie zanieczyszczenia związane z działalnością człowieka – emitowane przez indywidualne piece domowe (w których spalany jest głównie węgiel o złej charakterystyce i niskich parametrach grzewczych, najczęściej w sposób nieefektywny), niewielkie kotłownie, transport komunikacyjny a także palenie ognisk i wypalanie traw. Powstające zanieczyszczenia gromadzą się głównie wokół miejsca ich powstawania, często na obszarach o zwartej zabudowie mieszkaniowej.


W pierwszej kolejności zarejestrowano szkołę w konkursie oraz podano skład Zespołu Szkolnego (uczniowie klasy 2c). Następnie nauczyciel koordynujący projekt oraz grupa 10 innych nauczycieli odbyła szkolenie e-learningowe, zakończone zdobyciem odpowiednich certyfikatów.

W listopadzie w klasie 2c na lekcji przyrody, przeprowadzono lekcję na temat: „Nie dla niskiej emisji, czyli jak walczyć z niską emisją i dlaczego?” zgodnie z zaproponowanym przez organizatora konkursu, scenariuszem. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się co może być źródłem i przyczyną powstawania niskiej emisji, jakie mogą być skutki niskiej emisji dla zdrowia ludzi i dla środowiska. Wspólnie zastanawiali się nad sposobami zapobiegania niskiej emisji. Na następnej lekcji dokonano wśród członków Zespołu Szkolnego podziału zadań w ramach projektu.

W kolejnym etapie przeprowadzono ankietę na temat zjawiska niskiej emisji wśród pracowników Starostwa Powiatowego w Ropczycach.

Ostateczne miejsce, które zajmiemy w konkursie zależy przede wszystkim od liczby przeprowadzonych i zebranych ankiet na temat niskiej emisji wśród mieszkańców Powiatu Ropczycko – Sędziszowskiego (przed i po sezonie grzewczym).

Dlatego dziękujemy wszystkim, którzy już tę ankietę uzupełnili lub jeszcze to zrobią.

Konkurs zakończy się 30 marca 2015 r. Do wygrania są  nagrody pieniężne dla szkoły, pomoce dydaktyczne, a dla zwycięzców również wycieczka ekologiczna. Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie internetowej: undefined

Konkurs dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Czytany 551 razy