Przedpołudnie w laboratorium chemicznym – przedświąteczne "Mikstury" chemiczne.

22 grudnia 2014 roku na krótko przed przygotowywaniem świątecznych i wigilijnych przysmaków, dziewczęta a także chłopcy z klasy 2f sporządzali „mikstury” wg instrukcji doświadczalnych w szkolnej pracowni chemicznej. Uczniowie mieli okazję samodzielnie pod opieką nauczycielki chemii wykonywać doświadczenia chemiczne. Sprawdzali m.in. jak powstaje nitrobenzen o zapachu „gorzkich migdałów” czy estry, którym kwiaty i owoce oraz sztuczne esencje smakowe zawdzięczają swoje zapachy. Otrzymali „szron”, który pokrył gałązkę jodłową w procesie sublimacji i resublimacji naftalenu oraz kwasu benzoesowego. Przeprowadzili doświadczenia dotyczące strącania osadów, reakcję pozwalającą otrzymać ozdoby choinkowe czyli „próbę Tollensa”. Otrzymywali i sprawdzali własności niektórych gazów m.in. wodoru, tlenu i acetylenu. Obserwowali zmiany barwy związków manganu i chromu w zależności od ich stopnia utlenienia. Wszystkim te kilka godzin spędzone w szkolnej pracowni chemicznej upłynęły bardzo szybko a ciekawe obserwacje i wnioski z nich wynikające pozostaną w pamięci i będą podstawą do lepszego rozumienia otaczającej nas rzeczywistości.