O Niepodległość i Granice

Relacja z trzeciej edycji Powiatowego Konkursu Historycznego, który w bieżącym roku szkolnym poświęcony był stuleciu wymarszu I Kompani Kadrowej i powstaniu Legionów Polskich. Organizatorami konkursu byli: Liceum Ogólnokształcące im. ks. Piotra Skargi w Sędziszowie Młp., Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Pedagogiczna Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzka Filia w Sędziszowie Młp., Związek Strzelecki „Strzelec” JP w Sędziszowie Młp.

W konkursie wzięło udział 22 uczniów gimnazjów z Sędziszowa Młp., Czarnej Sędziszowskiej, Iwierzyc, Gnojnicy Woli, Kamionki, Ocieki, Ostrowa, Wielopola Skrzyńskiego oraz Ropczyc nr 4 i nr 5. Po części pisemnej uczestnicy w oczekiwaniu na wyniki wysłuchali prezentacji Pana Tomasz Maksonia na temat umundurowania i uzbrojenia Legionisty, a następnie w Pedagogicznej Bibliotece zwiedzili wystawę „Symbole naszej historii” oraz wzięli udział w warsztatach historycznych przeprowadzonych przez Pana Marcina Krzanickiego z IPN. Pierwsze miejsce zajęła uczennica gimnazjum z Ostrowa Aleksandra Nawała, drugie Marek Kłusek z gimnazjum w Ropczycach, a trzecie Helena Kozak z Czarnej Sędziszowskiej.