DZIEŃ OTWARTYCH DRZWI W SĘDZISZOWSKIM OGÓLNIAKU

Image21 marca 2014 r. upłynął w Liceum Ogólnokształcącym im. ks. Piotra Skargi w Sędziszowie Młp. jako „Dzień Otwartych Drzwi”. Ten wyjątkowy pierwszy Dzień Wiosny,  na długo zapewne pozostanie w pamięci nie tylko naszej szkolnej społeczności, ale też  gości, którzy w tym dniu mieli okazję przebywać w naszym liceum. Był to bowiem ostatni dzień pobytu w naszej szkole młodzieży i jej opiekunów z Belgii, Litwy, Portugalii i Turcji, którzy w ramach realizacji projektu Gastronomic Wonders Through Europe od tygodnia przebywali w Polsce.  Odwiedzający więc nasze liceum gimnazjaliści mieli okazję zobaczyć pracę  szkoły w tym zakresie.

Z zaproszenia, skierowanego za pośrednictwem Państwa Dyrektorów do wszystkich uczniów klas trzecich gimnazjów oraz ich rodziców z terenu Powiatu Ropczycko - Sędziszowskiego, skorzystały zorganizowane grupy  uczniów z wychowawcami z Wielopola Skrzyńskiego, Iwierzyc,  Ocieki i Woli Ocieckiej, Kamionki, Ostrowa, Zagorzyc Górnych, Ropczyc i Sędziszowa Młp. Szkołę odwiedziły też mniej liczne grupy uczniów  z Czarnej Sędziszowskiej i Kolbuszowej. Mimo, że do godziny 13-tej na terenie obiektu przebywało blisko 700 osób, oprócz licealistów  prawie tyle samo odwiedzających i gości, nie było zamieszania i tłoku. Każda z grup  przebywała w liceum średnio 3 godziny i dostosowała się do sugestii gospodarzy i zaplanowanego harmonogramu. Gimnazjaliści zwiedzanie z „przewodnikami” z klas 2c i 2d,   rozpoczynali zwykle od biblioteki  szkolnej, w której oprócz ekspozycji czytelniczych przygotowana była ciekawa wystawa obrazująca pracę szkolnej gazety LOkomitywa. W salach lekcyjnych goście mieli okazję obejrzeć fragmenty ciekawych lekcji, poznać osiągnięcia z poszczególnych przedmiotów obowiązkowych i zajęć pozalekcyjnych, prezentowane przez uczniów bądź nauczycieli. Przedstawiano więc zwiedzającym filmy, pomoce dydaktyczne i wystawy. Bardzo interesująco przebiegało spotkanie w pracowni językowej, gdzie gimnazjaliści mieli okazję poznać pracę szkoły w zakresie współpracy międzynarodowej – program COMENIUS, AIESEC, wymiana polsko-niemiecka, wycieczki zagraniczne. W pracowni chemicznej uczniowie klasy 3f demonstrowali swoim młodszym kolegom ciekawe doświadczenia laboratoryjne. Pokazy doświadczeń z elektrostatyki i filmy dydaktyczne oglądać można było w pracowni fizycznej i matematycznej. W pracowni nauki podstaw przedsiębiorczości goście obejrzeli   wykorzystanie platformy e – learningowej i prezentacje gry symulacyjnej „Wirtualny Doradca”. Członkowie Licealnego Teatru Muzycznego, szkolnej telewizji PIXELO, Samorządu Uczniowskiego opowiadali swoim młodszym kolegom o swoich zajęciach w ramach tych organizacji pozalekcyjnych. Z dużym zainteresowaniem ze strony zwiedzających spotkały się pokazy sztuk walki, umiejętności strzeleckich i udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej przygotowane przez członków Szkolnego Związku Strzeleckiego STRZELEC.

W dwóch pracowniach, przygotowano punkty informacyjne, w których potencjalni pierwszoklasiści poznali ofertę edukacyjną, zasady rekrutacji na rok szkolny 2014/2015, otrzymali foldery rekrutacyjne.

Gimnazjaliści  sporo czasu spędzili w hali widowiskowo-sportowej, gdzie od godziny 930 przy dźwiękach muzyki, pod kierunkiem „wodzireja” odbywała się impreza rekreacyjno-sportowa z okazji Dnia Wiosny. Wspaniała zabawa połączona z aktywnością fizyczną wynikała z udziału w ciekawych, różnorodnych  konkurencjach - zawodach sumo (uczestnicy występowali  w specjalnych, zabawnych skafandrach na odpowiednich dmuchanych materacach), rozgrywkach piłki nożnej – „żywe piłkarzyki”, turnieju siatkarskim czy piłkarskim, w „skakance drużynowej”, torze przeszkód oraz wspinaczce na linie. Atrakcyjność konkurencji sportowych podnosił fakt, że uczestniczyli w nich także uczniowie z zaprzyjaźnionych szkół z Belgii, Litwy, Portugalii i Turcji.  Zdecydowana większość uczniów szkoły w tym dniu dostosowała  strój do atmosfery i wystąpiła w ciekawych, kolorowych przebraniach oraz koszulkach z logo projektu COMENIUS. Oprócz uczty duchowej przygotowano „coś” dla ciała. Wszyscy mogli skosztować „smakołyków” nie tylko polskich ale też tureckich, litewskich, belgijskich czy portugalskich  prezentowanych przez uczestników projektu Gastronomic Wonders Through Europe. Mamy nadzieję, że czas spędzony tego dnia w liceum był ciekawą formą nauki i rozrywki dla wszystkich gości.

Społeczność szkolna liceum bardzo serdecznie dziękuje Państwu Dyrektorom, Wychowawcom, Nauczycielom Gimnazjów za  umożliwienie swoim uczniom udziału w „Dniu Otwartym” w naszej szkole.