Uroczystość pożegnania maturzystów w sędziszowskim ogólniaku.

ImageZgodnie z kalendarzem organizacji roku szkolnego, podobnie jak w całej Polsce, w Liceum Ogólnokształcącym im. ks. Piotra Skargi w Sędziszowie Młp. 25 kwietnia 2014 roku miała miejsce uroczystość pożegnania maturzystów.

Ze względu na bogaty program, w tym dniu odbyło się tylko pięć lekcji. Po ich zakończeniu społeczność szkolna z pocztem sztandarowym szkoły  uczestniczyła we Mszy Świętej w Kościele pw. Miłosierdzia Bożego. Ksiądz  Proboszcz Krzysztof Gac koncelebrujący nabożeństwo z ks. Ryszardem Potyrałą, kierował do maturzystów wiele  ciepłych słów i wskazówek na czas egzaminów i nowy etap dorosłego życia.

Po uroczystościach w kościele, zaproszeni goście, rodzice, nauczyciele i pracownicy szkoły oraz uczniowie zebrali się w szkolnej hali widowiskowo-sportowej na dalsze świętowanie.

Rozpoczęto tradycyjnie od hymnu państwowego.

Prowadząca uroczystość Wicedyrektor Halina Szela po krótkim wprowadzeniu, przedstawiła i powitała gości, udzielając  zaproszonym głosu.

Na początek życzenia i gratulacje maturzystom, podziękowania nauczycielom i wychowawcom przekazała w imieniu Zarządu Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego p. Sekretarz  Elżbieta Wojtasik.

W imieniu Rady Rodziców i wszystkich rodziców maturzystów przemawiała Przewodnicząca  Szkolnej Rady Rodziców p. Anna Białorucka.

Dyrektor Szkoły Lucyna Doroba w swoim wystąpieniu „zabrała” maturzystów w magiczną podróż, porównując ich kolejne etapy związane z najbliższymi egzaminami a w perspektywie zadania związane z obowiązkami w dorosłym życiu, jako następujące po sobie przystanki i perony prowadzące do upragnionego celu.

Wiele czasu zajęło przekazywanie maturzystom nagród, wyróżnień i podziękowań, które z rąk p. Sekretarz Powiatu, p. Dyrektor, i p. Przewodniczącej Rady Rodziców otrzymało w sumie 76 uczniów. Wyróżnienia przyznano uczniom za wysokie wyniki w nauce a także za   pracę społeczną w samorządach klasowych i samorządzie szkolnym, za osiągnięcia w konkursach przedmiotowych, za pracę w szkolnym kole Caritas i Związku Strzeleckim „Strzelec”, za reprezentowanie szkoły w zawodach sportowych i ze sztandarem szkolnym w uroczystościach patriotycznych, za pracę w organizacjach szkolnych, za pracę dziennikarską w gazecie szkolnej LOkomitywa, za występy w  Licealnym Teatrze Muzycznym, za pracę w telewizji szkolnej PIXELO, za prowadzenie gazetki   samorządu uczniowskiego i  za wzorowe czytelnictwo.

W bieżącym roku, czwarty  raz z rzędu  przeprowadzony został plebiscyt, mający na celu wyłonienie absolwentów, którzy w czasie  trzyletniego pobytu w szkole  odznaczali się wysokimi wynikami w nauce, w  sporcie oraz aktywnym uczestnictwem w życiu szkoły. Uczniowie ci nagrodzeni zostali statuetką „PIOTR”, która stanowi najwyższe szkolne wyróżnienie dla absolwentów naszego Liceum,  a  nazwa wywodzi się od  osoby  patrona szkoły – księdza Piotra Skargi.

Wyłonienie laureatów do statuetki PIOTR ( poza  kategoriami najwyższe stopnie w nauce i frekwencji, które wynikają ze statystyki  ) nastąpiło na drodze głosowania,  przeprowadzonego wśród nauczycieli oraz uczniów klas drugich i trzecich. Kandydatów do każdej z wymienionych kategorii zgłaszali wychowawcy klas oraz uczniowie. Spośród 27 nominowanych uhonorowano tych, którzy uzyskali najwyższe wyniki w głosowaniu.

Tytułem NAJLEPSZEGO Z NAJLEPSZYCH - Primus Inter Pares w bieżącym roku uhonorowano dwie uczennice Annę Kazior i Karolinę Bartosz, które uzyskały taki sam wynik (średnią ocen 5,38).

Statuetkę w kategorii SPORTOWIEC SZKOŁY otrzymał Michał Ziobro, a SPORTSMENKA SZKOŁY - Katarzyna Urbanek. Najlepszą ARTYSTYCZNĄ DUSZĄ okazał się Piotr Żurad, a PIOTRA za działalność społeczną odebrał Bartosz Lazarowicz. Na OSOBOWOŚĆ SZKOŁY wybrany został  Dariusz Siwiec a statuetkę za NAJWYŻSZĄ FREKWENCJĘ odebrała Kamila Brandys.
Wszyscy maturzyści zostali obdarowani przez swoich młodszych kolegów drobnymi, pamiątkowymi upominkami. Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Małgorzata Bodziany skierowała do nich piękne życzenia a klasa 1c zadedykowała im humorystyczny montaż słowno-muzyczny.

Nie zabrakło też podziękowań dla Dyrekcji, Wychowawców, Nauczycieli i Pracowników Liceum od żegnających szkołę uczniów klas maturalnych. Na zakończenie również  absolwenci przedstawili swoje refleksje związane z trzyletnim pobytem w szkole i kilka utworów muzycznych.

Uroczystość, pomimo że składała się z  wielu punktów i nieco wydłużyła się w czasie na pewno przez wszystkich zostanie zapamiętana jako  ciekawe wydarzenie z życia szkoły.