Spotkanie polsko-niemieckie w Sędziszowie Młp.

Spotkanie polsko-niemieckie w Sędziszowie Młp.

Niemieccyuczniowietrafili  podopiekęrodzingoszczącychnaszegopowiatu,wramachktórejzapewnionoimnocleg,posiłki,transportdoszkołyipełnąintegracjęwrodzinie.  Codziennieranozeswoimipolskimikolegamiprzyjeżdżalinagodzinę8.00doliceum.

Wczasiepobytuuczniowiepoznawalitradycję,kulturęorazkrajobraznaszegoregionu,zwiedzilimiastoSędziszówiokolice,jużporazdrugiodwiedziliklasztorOjcówKapucynów.WRopczycachspotkalisięzwicestarostąpowiatu,PaniąDorotąStrzyż,gdzierozmawialiosystemieedukacjiwPolsceiwNiemczech.SpędziliteżmiłepopołudniewSiedliskuJanczarwPstrągowejsmakującpolskąkuchnięipodziwiająclasyipagórkipodczasprzejażdżkibryczkami.MłodzieżzwiedziłarównieżMuzeumKulturyLudowejwKolbuszowej,gdzieodbyłysięwarsztatyceramiczne.Tampowstałynakolegarncarskimglinianepamiątki,któregościezabralizesobądoNiemiec.UczniowiespędziliteżjedendzieńwRzeszowie,atambardzospodobałoimsięcentrummiasta,nowaokrągłakładkaorazfontannamultimedialna;wieczóruczniowiezopiekunamispędziliwrzeszowskiejkręgielniKula.TrzyostatniednipobytumłodzieżspędziłanawspólnejwycieczcewBieszczady;naszczęściepogodadopisałaiudałasięmiędzyinnymiwyprawanaTarnicę,codlagościzMeldorfbyłonajwiększymprzeżyciem,gdyżpochodzązrówninnegoterenunadmorskiegoinieuprawiająwędrówekgórskich.GościezachwycilisiękrajobrazempołoniniatmosferąBieszczad,zwiedziliteżzaporęwSolinieorazGalerięZdzisławaBeksińskiegowSanoku.

Opróczatrakcjiturystycznychzaplanowanodlauczniówniemieckichudziałwlekcjachwsędziszowskiejszkole.Wgrupachpo3-4osobydołączylidoklasiwspólnieuczestniczyliwlekcjachmatematyki,wychowaniafizycznego,językówobcych.Równieżnauczyciele,którzyprzyjechalizmłodzieżązciekawościąobserwowalilekcjepolskichkolegów.

Wciągutychośmiuwspólnychdniudałosięzaprezentowaćnasząszkołęiregionodnajlepszejstrony,młodzieżnawiązałaprzyjaźnieipozbyłasięuprzedzeń.Współpracamiędzyszkołamitrwaodrokuszkolnego2011/12,ajużterazuczniowieplanująwspólnieprogramrewizytywMeldorfnaprzyszłyrok.