XII Sejmik Naukowy i konkurs dla gimnazjalistów

"Współczesne wyzwania ekologii - organizmy modyfikowane genetycznie".

10 kwietnia 2013r. w Liceum Ogólnokształcącym im. ks. Piotra Skargi w Sędziszowie Młp. odbył się kolejny sejmik naukowy przygotowany przez uczniów zainteresowanych poszerzaniem wiedzy i umiejętności z zakresu nauk przyrodniczych.

Tematyka sejmiku wynikała  z przypadającego w bieżącym roku 60- lecia odkrycia budowy cząsteczki DNA

Uczniowie w przygotowanych i zaprezentowanych wystąpieniach przedstawili fakty związane z życiorysami naukowców, którzy pracowali nad  zbadaniem struktury cząsteczki DNA. Przybliżyli historię tego ważnego dla ludzkości odkrycia, które uhonorowane zostało przyznaniem Nagrody Nobla. Ponadto zwrócili  uwagę na zastosowania badań nad DNA w różnych dziedzinach nauki. Szczególnie poruszyli tematykę organizmów modyfikowanych genetycznie, ponieważ od kilku lat toczy się dyskusja zwolenników i przeciwników modyfikacji genetycznej. Entuzjaści GMO zwracają uwagę na korzyści, jakie można osiągnąć dzięki tym organizmom, natomiast sceptycy – na ewentualne zagrożenia związane z manipulacjami genetycznymi.

Pani Lucyna Doroba – dyrektor szkoły podziękowała uczniom i organizatorom  - nauczycielom biologii i chemii za przygotowanie  sejmiku, wyraziła zadowolenie z podejmowanych corocznie działań w tym zakresie.

Z  zaproszenia organizatorów skorzystało liczne grono Gości:
  - Pan  Alfred Kułak   - Dyrektor Wydziału Rolnictwa Leśnictwa i Ochrony Środowiska w Starostwie Powiatowym w Ropczycach

- grupy uczniowskie z nauczycielami przedmiotów przyrodniczych z gimnazjów:
      -    p. Marta Pondo z Gimnazjum w Sędziszowie Młp.
      -    p. Małgorzata Sąsiadek z Gimnazjum nr 1 w Ropczycach
      -    p. Wanda Klimek z Gimnazjum nr 2 w Ropczycach
      -    p. Jolanta Franczyk z Gimnazjum w Iwierzycach
      -    p. Anna Łagowska z Gimnazjum w Zagorzycach

Przedstawiciele szkół ponadgimnazjalnych
     -    p. Katarzyna Piękoś z ZS w Ropczycach wraz z uczniami
     -    p. Sabina Kolbusz z ZSZ w Sędziszowie Młp. z uczniami.

Sejmik, w bieżącym roku poprzedzony był konkursem skierowanym do uczniów gimnazjów, na temat genetyki i jej zastosowań we współczesnym świecie, w którym uczestniczyło 14-tu gimnazjalistów.
Uczniowie zaprezentowali wysoki poziom wiedzy biologicznej, wszyscy otrzymali pamiątkowe upominki. Najlepszych uhonorowano dyplomami
i nagrodami rzeczowymi.

I miejsce – Patrycja Jeleń – Gimnazjum nr 2 w Ropczycach
                     Wojciech Stręk – Gimnazjum w Zagorzycach

II miejsce – Karolina Styś – Gimnazjum nr 2 w Ropczycach
                      Natalia Pacia – Gimnazjum w Iwierzycach
                       Adrian Opiela – Gimnazjum w Sędziszowie Młp.

W przygotowanie sejmiku zaangażowali się następujący licealiści.
     - z klasy 2b – Anna Kazior i Mateusz Pająk - prowadzący
     - z klasy 1f – Sylwia Kicińska, Anna Szpara, Natalia Góra, Filip Kloc
     - z klasy 2f – Karolina Bartosz, Karolina Wacław, Arkadiusz Pondo, Dominik Marek

Obsługę techniczną: Gabriela Czółno i Karolina Basara z klasy 2c.

organizatorzy.