Uczniowie LO z Sędziszowa Młp. z wizytą na Wydziale Biotechnologii UR

W dniu 31.01.2013r. uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Ks. Piotra Skargi w Sędziszowie Młp. pod opieką pani Anny Marć i pani Elżbiety Skotniczny uczestniczyli w zajęciach dydaktycznych na Wydziale Biotechnologii Uniwersytetu Rzeszowskiego. Wydział Biotechnologii znajduje się w Werynii i jest to placówka bardzo dobrze wyposażona w specjalistyczny sprzęt biotechnologiczny.

Biotechnologia to nauka, która poszukuje możliwości wykorzystania organizmów żywych do przemysłowego wytwarzania produktów przydatnych człowiekowi np. leków czy szczepionek. Wykorzystuje techniki i metody pracy inżynierii genetycznej, które polegają na modyfikowaniu przez naukowców komórek bakterii, roślin i zwierząt w celu nadania im określonych właściwości.

Uczniowie mieli możliwość zapoznania się ze specyfiką prac wydziału oraz mogli samodzielnie wykonać proste doświadczenia z wykorzystaniem dostępnej aparatury. Poznali techniki inżynierii genetycznej: elektroforezę, PCR oraz chromatografię. Uczniowie zapoznali się również z warunkami rekrutacji, specyfiką studiów i perspektywami pracy po ich ukończeniu.

Anna Bizoń uczennica klasy 3F