POCZTA WALENTYNKOWA W LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM W SĘDZISZOWIE MŁP.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
ImageW związku ze zbliżającymi się WALENTYNKAMI uruchomiona zostanie poczta walentynkowa na terenie Liceum Ogólnokształcącego w Sędziszowie Młp. Uczniowie będą mieli możliwość przekazywania sobie życzeń walentynkowych od dnia 4 lutego do 7 lutego 2013 roku.


Działalność poczty:

  1. Na terenie szkoły rozstawione będą skrzynki pocztowe (walentynkowe pudełeczka), do których uczniowie mogą wrzucać kartki walentynkowe dla swoich sympatii. Prosimy o podanie na kartce danych Walentynek i Walentych, w tym nazwa klasy, do której uczęszczają.
  2. Podczas długich przerw w pracowni 11 będzie można składać zlecenia przesłania życzeń za pomocą poczty internetowej. Należy podać adres internetowy swojej Walentynki lub Walentego.
  3. Termin składania kartek oraz życzeń pocztą internetową: od 4 lutego do 7 lutego 2013 roku. W dniu 7 lutego 2013 roku, po długiej przerwie, skrzynki pocztowe zostaną zabrane, a poczta zostanie posegregowana.
  4. Życzenia będą przesyłane i przekazywane w dniu 8 lutego. Jeżeli w tym dniu nie będzie ucznia, do którego adresowane są życzenia to zostaną one przekazane w możliwie najszybszym terminie po feriach zimowych.

Tegoroczny termin WALENTYNEK wypada podczas ferii zimowych, ale mamy nadzieję, że jego wcześniejsze obchody w szkole będą udaną zabawą i pomogą w zawieraniu nowych znajomości.
 

RYS HISTORYCZNY WALENTYNEK:

Walentynki (ang. Valentine's Day) – coroczne święto zakochanych przypadające 14 lutego. Nazwa pochodzi od św. Walentego, którego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest również tego dnia.


Zwyczajem w tym dniu jest wysyłanie listów zawierających wyznania miłosne. Na Zachodzie, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, czczono św. Walentego jako patrona zakochanych. Dzień 14 lutego stał się więc okazją do obdarowywania się drobnymi upominkami.


Historia święta


Walentynki są obchodzone w południowej i zachodniej Europie od średniowiecza. Europa północna i wschodnia dołączyła do walentynkowego grona znacznie później. Pierwowzorem walentynek było starorzymskie święto: Luperkalia.


Pomimo katolickiego patrona tego święta, czasem wiązane jest ono ze zbieżnym terminowo zwyczajem pochodzącym z Cesarstwa Rzymskiego, polegającym głównie na poszukiwaniu wybranki serca, np. przez losowanie jej imienia ze specjalnej urny. Współczesny dzień zakochanych nie ma jednak bezpośredniego związku z jednym konkretnym świętem starożytnego Rzymu, choć jest kojarzony z takimi postaciami z mitologii jak Kupidyn, Eros, Pan czy Juno Februata.


Możliwe, że zwyczaje związane z tym dniem nawiązują do starożytnego święta rzymskiego, zwanego Luperkaliami, obchodzonego 14–15 lutego ku czci Junony, rzymskiej bogini kobiet i małżeństwa, oraz Pana, boga przyrody.


Z kolei Brytyjczycy uważają to święto za własne z uwagi na fakt, że rozsławił je na cały świat sir Walter Scott żyjący w XVIII wieku.
Walentynki w Polsce


Do Polski obchody walentynkowe trafiły w latach 90. XX wieku z kultury francuskiej i krajów anglosaskich, a także wraz z kultem świętego Walentego z Bawarii i Tyrolu. Święto to konkuruje o miano tzw. święta zakochanych z rodzimym świętem słowiańskim zwanym potocznie Nocą Kupały lub Sobótką, obchodzonym w nocy z dnia 21 na 22 czerwca.


Tradycje i zwyczaje


Stałym niemalże elementem walentynek jest wzajemnie wręczanie sobie walentynkowych ozdobnych karteczek. Czerwone, najczęściej w kształcie serca, opatrzone są walentynkowym wierszykiem, a często i miłosnym wyznaniem. Ze świętem łączy się również zwyczaj obdarowywania partnera walentynkowymi upominkami w postaci kwiatów, słodyczy, pluszowych maskotek.

Organizatorzy: uczennice klasy I af

Opiekunowie: mgr Marta Lalicka – Saj, mgr Iwona Flis, mgr Witold Saj
 

Czytany 614 razy