Dzień dla serca w sędziszowskim liceum

W dniu 12 kwietnia 2012r. w Liceum  Ogólnokształcącym im. ks. Piotra Skargi w Sędziszowie Młp. odbył się międzyszkolny sejmik prozdrowotny pod hasłem ,,Dzień dla serca”. Spotkanie to związane było z naszą działalnością w sieci szkół promujących zdrowie rejonu Dębica. Na zaproszenie odpowiedziały wszystkie szkoły ponadgimnazjalne  naszego powiatu, reprezentowane przez swoich nauczycieli i młodzież. W spotkaniu wzięli udział:

• Pani Dorota Wiater z Powiatowej Stacji Sanitarno –Epidemiologicznej w Ropczycach
  • Pani Elżbieta Baljon pełniąca funkcję higienistki szkolnej w Liceum Ogólnokształcącym w Sędziszowie Młp.
  • Pani Bożena Piekarska –nauczyciel Liceum Ogólnokształcącego i. T. Kościuszki w Ropczycach
  • Pani Elżbieta Szerszeń – nauczyciel Zespołu Szkół Agro-Technicznych im. W. Witosa w Ropczycach
  • Pani Agata Kuczek – nauczyciel Zespołu Szkół im. ks. dra. J. Zwierza  w Ropczycach
  • Pani Maria Parys -– nauczyciel Zespołu Szkół Zawodowych im. prof. K. Olszewskiego w Sędziszowie Młp.

Nauczyciele przybyli na spotkanie z przedstawicielami młodzieży.

Wszystkich przybyłych gości powitała Pani Halina Szela –wicedyrektor  Liceum  Ogólnokształcącego im. ks. Piotra Skargi w Sędziszowie Młp.

Wiodącym tematem sejmiku było serce –doskonały nadrząd człowieka, który zaczyna pracować już 21 dnia od momentu poczęcia istoty ludzkiej i niestrudzenie bije aż do końca naszych dni. Niektórzy naukowcy uważają, że w ciągu całego życia człowieka, serce może kurczyć się maksymalnie 2,5 mld razy. Aby jednak było to możliwe musimy o nie dbać. Mocne serce jest warunkiem zdrowia, jest skarbem najcenniejszym i chcielibyśmy zachować je jak najdłużej w dobrej kondycji.

Podczas spotkania uczniowie przedstawili przygotowane przez siebie interesujące i pomysłowe prezentacje multimedialne,  zapoznając zgromadzonych z zagadnieniami:

• Budowa i funkcje serca oraz układu krążenia człowieka,
  • Wybrane choroby układu krążenia-przyczyny, objawy i sposoby zapobiegania,
  • Wpływ aktywności fizycznej na pracę serca,
  • Wpływ sposobu odżywiania się na pracę serca i stan naczyń krwionośnych,
  • Palenie papierosów a praca serca,
  • Badania profilaktyczne i ich znaczenie dla prawidłowej pracy serca.

Prezentacje wzbogacone zostały filmem dydaktycznym związanym z tematyką sejmiku. Mogliśmy zobaczyć jak mieszkańcy naszego miasta dbają o swoje serce, w czasie krótkiej sondy ulicznej przeprowadzonej przez uczennice pracujące w licealnej telewizji szkolnej. Nasze spotkanie uświetnił również występ wokalny Ani Mik –reprezentantki Licealnego Teatru Muzycznego, który prężnie działa przy naszej szkole.

Mamy nadzieję, że spotkanie to uświadomiło nam, że nasze serce  lubi aktywność fizyczną i zdrową dietę, bogatą w warzywa, owoce i ryby morskie, a nie znosi palenia papierosów i sytuacji stresowych . Nasze serce lubi także kochać! Naukowcy twierdzą, że kobiety i mężczyźni żyjący w szczęśliwych związkach rzadziej zapadają na choroby serca. Tak więc dzięki dobrym relacjom międzyludzkim możemy uniknąć wizyty u kardiologa nawet przez całe nasze życie.

Organizatorzy sejmiku:

Anna Marć