Maraton pisania listów

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W dniach od 6 do 9 grudnia 2011 roku w Liceum Ogólnokształcącym im. ks. Piotra Skargi w Sędziszowie Młp. miała miejsce akcja organizowana pod patronatem Amnesty International Maraton Pisania Listów. Ręcznie pisany list mógł zredagować każdy, kto chciał wyrazić swój indywidualny sprzeciw wobec łamania praw człowieka. Młodzież z Liceum i Gimnazjum w Sędziszowie Młp. napisała w sumie 187 listów (108 do Korei Północnej, 77 do Meksyku, 1 do Sri Lanki i 1 do Jemenu).

50-cio letnia działalność organizacji Amnesty International, która polega na badaniu i powstrzymywaniu wszelkich naruszeń praw człowieka, zaczęła się od akcji wysyłania listów w obronie kilku więźniów sumienia, przetrzymywanych za  poglądy przez ówczesne reżimy. Natomiast sama idea organizowania Maratonów Pisania Listów zrodziła się w warszawskiej grupie lokalnej Amnesty International, z czasem stając się kampanią ogólnoświatową (w 2010 roku wzięło udział w akcji 51 państw). Wspólne pisanie listów organizuje się zawsze w weekend, który jest najbliżej 10 grudnia. Data ta jest rocznicą uchwalenia w 1948 roku Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka – najważniejszego dokumentu sankcjonującego prawa podstawowe. Co roku tylko dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób, których prawa człowieka zostały złamane. Okazuje się, że listy pisane przez ludzi na całym świecie są naprawdę skuteczne. Wiele ludzi biorących udział w Maratonie otrzymuje odpowiedź na swoje listy, a osoby, które dzięki tym listom zostały uwolnione przyznają, że dodawały im one otuchy i pocieszenia. Listy solidarności okazują się często ostatnią nadzieją dla prześladowanych i więzionych. Jak podaje Amnesty International od momentu podjęcia pierwszych działań w obronie więźniów sumienia, udało się dzięki listom pomóc ponad 16 600 z nich! Średnio sytuacja około jednej trzeciej osób, o które się walczy uległa poprawie. Niektórzy zostali zwolnieni z więzienia, innym zmniejszono wyrok. Jeszcze innym zapewniono rzetelny proces czy humanitarne traktowanie w miejscu przetrzymywania. Więźniowie uzyskiwali dostęp do adwokata lub lekarza lub mogli skontaktować się z rodziną. Wielu skazańcom zmieniono wyrok śmierci na inny wymiar kary.

W bieżącym roku zostało zarejestrowanych około 250 miejsc maratonowych w Polsce, z czego 9 w województwie podkarpackim (5 w Rzeszowie i po jednym w Birczy, Gwoźnicy Górnej, Czerminie oraz Sędziszowie Młp.). Akcja w sędziszowskim LO polegała na przedstawieniu podstawowych informacji na temat praw człowieka, działalności Amnesty International oraz samej akcji. Następnie zapoznano się z sytuacją osób objętych tegoroczną pomocą i wybrano dwie historie, które były najbardziej wstrząsające i wzruszające. W sędziszowskim punkcie listy w języku polskim i angielskim pisane były do władz Korei Północnej z wezwaniem do natychmiastowego zamknięcia obozu Yodok i bezwarunkowego zwolnienia wszystkich więźniów sumienia przetrzymywanych w obozach, włącznie z krewnymi uwięzionymi tam jako „winni przez pokrewieństwo”. Korzystając z okazji, że młodzież w szkole uczy się języka hiszpańskiego pisano listy do władz Meksyku. Wzywano w nich do pełnego wykonania wyroku Międzyamerykańskiego Trybunału Praw Człowieka. Konkluzje Trybunału dotyczyły przeprowadzenia natychmiastowego, pełnego i bezstronnego dochodzenia przez sąd powszechny w sprawie gwałtu i tortur na Inés Fernández Ortedze i Valentinie Rosendo Cantú w 2002 roku, oraz zasądzenie im odpowiedniego odszkodowania, a także zagwarantowanie efektywnej ochrony.  

koordynator akcji:

Tomasz Przywara

Czytany 683 razy