Matura i co dalej? - zapoznanie uczniów szkoły z ofertą edukacyjną Politechniki Rzeszowskiej

8. grudnia, w czwartek odbyło się spotkanie uczniów naszej szkoły  z panem dr. Dominikiem Strzałką – pracownikiem naukowym Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza.  Spotkanie miało na celu zaprezentowanie oferty edukacyjnej tej podkarpackiej uczelni.  Uczniowie dowiedzieli się między innymi o bazie uczelni, warunkach przyjęcia, trybie studiów oraz najpopularniejszych kierunkach. Poniżej opinie uczestników spotkania.

Wojtek, kl. IIIA:   Studia politechniczne  przygotowują do ciekawej pracy w przyszłości. PRZ kształci na 6 wydziałach, bardzo dużym zainteresowaniem wśród maturzystów cieszy się  Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska, Wydział Elektrotechniki i Informatyki.

Kuba, kl. IIB: Najbardziej interesuje mnie kierunek: „Lotnictwo i kosmonautyka” na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa. Wiem, że PRZ to jedna z trzech uczelni w Polsce kształcąca w tym kierunku, a jedyna o tak długiej tradycji, i najlepszej renomie.

Mateusz, kl. IIIA:  Bardzo podobają mi się tzw. kierunki zamawiane  prowadzone na Politechnice Rzeszowskiej, objęte wsparciem w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki oraz możliwość otrzymania wysokiego stypendium motywacyjnego, jak np.: mechanika, budowa maszyn, energetyka, robotyka, inżynieria materiałowa. W ramach kształcenia na kierunkach zamawianych odbywają się wyjazdy studyjne do przedsiębiorstw oferujących zatrudnienie absolwentom.

Damian,  kl. IIB:  W ramach programu ERASMUS Politechnika współpracuje uczelniami w 20 krajach: w Niemczech, Austrii, Belgii, Danii, Norwegii itd., oferując wymianę studentów, możliwość odbycia praktyki zawodowej i zdobycia nowych doświadczeń.

Magda kl. IIIA: Dzięki spotkaniu z wykładowcą z Politechniki i bezpośredniej rozmowie wiemy dokładnie, jakie przedmioty warto wybierać na egzaminie maturalnym, aby dostać się na upragnione kierunki.

Warto zdawać egzaminy na poziomie rozszerzonych. (np. uzyskane punkty z matematyki mnoży się razy 2, punkty z języka obcego razy 1,5).  Dodatkowo zdawane przedmioty, w tym przede wszystkim fizyka, informatyka lub geografia, zwiększają szansę dostania się na szczególnie oblegane kierunki.

Kasia, kl. IIIA:  Oprócz bogatej oferty stypendiów socjalnych, naukowych, wybór uczelni jest też atrakcyjny z ekonomicznego punktu widzenia, ze względu na bliskość od miejsca zamieszkania i łatwy dojazd.

A. Homa