kredyty bez bik

"Narodowe Czytanie 2019" w bibliotece sędziszowskiego liceum

Dział: Aktualności
Czytany 355 razy

      Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej od 2012 roku. Zainicjowana została lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Kolejno czytane były dzieła Aleksandra Fredry, Trylogia Henryka Sienkiewicza, Lalka Bolesława Prusa, Quo vadis Henryka Sienkiewicza, Wesele Stanisława Wyspiańskiego. W 2018 roku, w związku z jubileuszem odzyskania przez Polskę niepodległości, Para Prezydencka zaprosiła do lektury Przedwiośnia Stefana Żeromskiego.

W tym roku na ósme Narodowe Czytanie Pan Prezydent Andrzej Duda i jego Małżonka Agata Kornhauser-Duda zaproponowali do czytania osiem nowel polskich:

- Sawę z cyklu Pamiątki Soplicy Henryka Rzewuskiego,

- Katarynkę Bolesława Prusa,

- Dobrą Panąi Elizy Orzeszkowej,

- Sachem Henryka Sienkiewicza,

- Dym Marii Konopnickiej,

- Rozdzióbią nas kruki, wrony… Stefana Żeromskiego,

- Orkę Władysława Reymonta,

- Mojego ojca wstępującego do strażaków ze zbioru Sanatorium pod Klepsydrą Bruno Schulza.

Nasza biblioteka realizując jedno ze swoich podstawowych zadań, propagowanie czytelnictwa, również w tym roku współtworzyła akcję Narodowego Czytania. W poniedziałek, 9 września, grupa uczniów z klasy: 1b i 1d, 2a i 2c wypełniła po brzegi czytelnię szkolną, by wsłuchiwać się w tekst noweli Henryka Sienkiewicza Sachem profesjonalnie czytaną przez swoich kolegów i koleżanki. Zebranych powitała pani wicedyrektor Agnieszka Kędziora-Śmiałek, a czytanie rozpoczął pan dyrektor Jan Flisak, by kontynuowali je uczniowie klas drugich. Dopełnieniem była wystawka książek tworzących listę ośmiu polskich nowel. Nad całością czuwały panie Agnieszka Kędziora-Śmiałek i Elżbieta Skotniczny.

Oceń ten artykuł
(1 głos)