Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania Wyróżniony

(1 głos)

Data 29 września to Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, święto ustanowione z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku, a odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Włączając się do tej akcji po raz drugi, nasze liceum uczciło pamięć tegorocznych, ustanowionych przez Sejm na 21. posiedzeniu, patronów roku 2021, to jest: kard. Stefana Wyszyńskiego, Stanisława Lema, Cypriana Kamila Norwida, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz Tadeusza Różewicza. Na kolejnych lekcjach uczniowie: Eliza Banach, Aleksandra Ziobro, Aleksandra Kmieć, Karol Czarnik, Bartłomiej Lenart i Franciszek Skworzec czytali, poprzez szkolny radiowęzeł, fragmenty ich twórczości.

Wykorzystane zostały wybrane teksty: Zapisków więziennych Stefana Wyszyńskiego, Astronautów Stanisława Lema, utworu Tadeusza Różewicza Matka odchodzi oraz wiersze: Cypriana Kamila Norwida W Weronie , Krzysztofa Kamila Baczyńskiego Piosenka, utwór wydany w 1938 roku.

Wszak, „Czytanie książek”, jak pisała nasza noblistka, Wisława Szymborska, „to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.

oprac. Elżbieta Skotniczny