Festiwal Języków i Kultur Słowiańskich w Rzeszowie Wyróżniony

Oceń ten artykuł
(1 głos)

W dniach 02 – 03.03.2023r. odbył się Festiwal Języków i Kultur Słowiańskich, zorganizowany przez Instytut Neofilologii Uniwersytetu Rzeszowskiego. Wydarzenie objęli Patronatem Honorowym: Prezydent miasta Rzeszowa Konrad Fijołek, Konsul Generalny Ukrainy w Lublinie Artem Walach,
a także Konsul Honorowa Niemiec w Rzeszowie dr Agnieszka Buk. Głównym założeniem organizatorów Festiwalu było, aby stał się on cyklicznym miejscem spotkań wszystkich sympatyków języków i kultur Słowian, służył popularyzacji dorobku kulturowego i cywilizacyjnego krajów słowiańskich, rozbudzał wśród uczniów zainteresowanie językami słowiańskimi i sprzyjał integracji mieszkańców województwa podkarpackiego różnych narodowości.

Uczestnicy Festiwalu z naszej szkoły wzięli udział w ciekawych wykładach na temat języków słowiańskich oraz kultury i tradycji Ukrainy, jak również zapoznali się z ofertą edukacyjną Instytutu Neofilologii URZ, działalnością Kół Naukowych i mieli możliwość degustacji potraw kuchni słowiańskich. W ramach Festiwalu odbyły się konkursy, do których przystąpiło 120 uczniów
i studentów z Polski, Ukrainy i Białorusi.

Konkursy odbyły się w następujących kategoriach:

- Test „Języki i Kultury Słowian”

- Test znajomości języka rosyjskiego dla uczniów szkół średnich

- Konkurs Filmowy dla studentów

- Konkurs Piosenki Słowiańskiej

W kategorii Konkursu – Test „Języki i Kultury Słowian” naszą szkołę reprezentowało 13 uczniów: Mikołaj Wołos, Zofia Nazimek, Norbert Szeliga, Kornelia Pękala, Damian Gąsior, Paweł Gąsior, Julia Gąsior, Jan Śliwiński,  Aleksander Pięta, Weronika Wajda, Wiktoria Matuszkiewicz, Klara Skiba i Ksenia Białek.

Miło nam poinformować, że uczniowie naszego liceum odnieśli duży sukces i zdobyli  w tym konkursie 3 pierwsze miejsca i tytuły laureatów:

1 miejsce: Paweł Gąsior – kl. III A

2 miejsce – Kornelia Pękala – kl. IV B

3 miejsce – Weronika Wajda – kl. III B

W kategorii piosenki słowiańskiej swoje umiejętności zaprezentowała Dominika Kamień z kl. IV B.

Serdecznie gratulujemy laureatom i wszystkim uczestnikom Konkursu i życzymy dalszych sukcesów.

Jolanta Ziobro

Damian Liwo

Czytany 281 razy