PRZEDMATURALNY ZAWRÓT GŁOWY

...U RODZICÓW

czyli jak poradzić sobie

ze stresem przedmaturalnym

swoim i swoich dzieci

To, że Ty i Twoje dziecko odczuwacie stres przedmaturalny jest naturalnym stanem rzeczy. Jest to jeden z najważniejszych egzaminów w  życiu Twojego dziecka i zarówno ono jak i Ty pragniecie aby wszystko poszło jak najlepiej. Nie należy jednak przesadzać z zamartwianiem się i swoim zachowaniem dodatkowo denerwować maturzystę. Dlatego bardzo ważne jest, abyś nauczył się radzić sobie ze swoim stresem i dodatkowo wsparł swoje dziecko przed egzaminem dojrzałości.

Stres może powodować uczucie pustki w głowie, pogorszenie pamięci, trudności w koncentracji uwagi i podejmowaniu decyzji, a także kłopoty ze snem. Nie należy jednak od razu tracić głowy. Pamiętajmy: Stres nie jest taki straszny jak go malują. Nie jest ani dobry ani zły. To my nadajemy mu znaczenie. Jeśli nie radzimy sobie z nim – jest odczuwany jako coś nieprzyjemnego. Ale jeśli go pokonujemy – może dostarczać przyjemnych odczuć. Stres może dodać nam sił, może zmobilizować nas do dalszego działania i być motorem naszych sukcesów. 

JAK POMÓC DZIECKU W PRZYGOTOWANIU SIĘ DO MATURY?

Etap I

Na początku roku szkolnego – ustal zasady współpracy

 

 • Zachęć swoje dziecko do systematyczności. Wspólnie ustalcie harmonogram przygotowań do matury. Nie zapomnij jednak o relaksie i rozrywce.
 • Zapytaj dziecko, jak najlepiej można mu pomóc. Czy chciałoby żeby przepytywać je od czasu do czasu z materiału lub czy potrzebuje korepetycji z jakiegoś przedmiotu.
 • Jeśli Twoje dziecko tego potrzebuje ustal specjalne „strefy ciszy”, w których mogłoby się ono spokojnie uczyć. Ewentualnie można zwolnić je z pewnych obowiązków.

Pamiętajmy jednak, że czasami taki „stan wyjątkowy” w domu może niepotrzebnie wzmóc u dziecka stres, dlatego przed wprowadzeniem tych postulatów w czyn koniecznie omów je ze swoją pociechą.

 

Etap II

Na 5 miesięcy przed maturą – zweryfikuj pierwszy plan

 

 • Sprawdź czy wasze założenia z przed 5 miesięcy zdają egzamin. Jeśli nie spróbuj je poprawić i udoskonalić. Porozmawiaj z dzieckiem. Może pojawiły się nowe problemy, którym trzeba zaradzić, a może Twoja pociecha rozwinęła w tym czasie nowe możliwości i umiejętności. Pomyślcie wspólnie co wymaga udoskonalenia, poprawy i spróbujcie to zrobić.
 • Zaproponuj dziecku naukę szybkiego opanowywania stresu np. trening autogenny, techniki relaksacyjne.

 

Etap III

Na 5 tygodni przed maturą – omów z dzieckiem plan awaryjny

 • Na wszelki wypadek omów z dzieckiem plan działania, na wypadek gdyby nie poszło mu zbyt dobrze na maturze. Wskaż mu inne drogi wyjścia z sytuacji, np. pójście do szkoły policealnej.
 • Nigdy go nie strasz, że niezdanie matury to „koniec świata” czy beznadziejna sytuacja bez wyjścia. Trzeba wówczas pomóc dziecku zmienić plany i cele życiowe w ten sposób aby służyły dalszemu jego rozwojowi.

 

 

Etap IV

Na 5 dni przed maturą – postaraj się o optymistyczną atmosferę

 

 • Powiedz dziecku, że bez względu na wszystko wierzysz w jego możliwości.
 • Opowiedz dziecku kilka dowcipów i anegdot o różnych ludziach i znajomych, którzy zdawali maturę przed nim. Możesz także opowiedzieć o własnym zdenerwowaniu przed swoim egzaminem maturalnym.
 • Pokaż dziecku postawę, „że jakby co, to dziury w niebie nie będzie”.

 

Etap V

W dzień matury – trzymaj nerwy na wodzy i uśmiechaj się do dziecka

 

 • Dopilnuj aby dziecko zabrało wszystko, co będzie mu potrzebne na egzaminie: dokument tożsamości, długopisy, kalkulator, etc.
 • Uśmiechnij się do dziecka, poklep go po ramieniu, przytul i dodaj otuchy.

 

Potem, spokojnie zaciśnij kciuki i wróć do własnych zajęć.

 

CO POMAGA, A CO PRZESZKADZA W WALCE

ZE STRESEM PRZEDMATURALNYM

POMAGA

PRZESZKADZA

 

Motywuj swoje dziecko do nauki.

 

 

Unikaj błędnych komunikatów: nie mów „zobaczysz, nie zdasz” – tego typu komunikaty programują dziecko negatywnie i potęgują jego stres.

 

Zacznij uprawiać jakiś sport w wolnych chwilach, co pozwoli Ci na czynny relaks i pomoże rozładować swój stres przedmaturalny. Możesz też zachęcić swoje dziecko do wspólnej aktywności fizycznej.

 

 

Nie panikuj. Widząc Twoje zdenerwowanie dziecko może pomyśleć, że nie wierzysz w jego umiejętności i co gorsze samemu zacząć tak myśleć.

 

Spotkaj się z innymi rodzicami, których dzieci zdają w tym roku maturę. Zobaczysz, że nie tylko Ty przeżywasz stres, poznasz zmartwienia pozostałych rodziców, co pozwoli Ci na zdystansowanie się do własnych obaw i przeżyć. Możesz uzyskać też kilka cennych rad od pozostałych rodziców.

 

 

Nie okazuj mu swego stresu. Niezależnie jak często i mocno przejmujesz się jego egzaminem. Staraj się też nie opowiadać ciągle o maturze w obecności dziecka, nawet gdy rozmawiasz z kimś innym. Niepotrzebnie zestresujesz tym siebie i dziecko.

 

Nie zostawiaj dziecka samego ze swoimi problemami. Nie musisz ciągle proponować mu swojej pomocy, ale wystarczy, żebyś czujnie stał obok. To doda pewności Twojemu dziecku w stresujących momentach.

 

 

  

POWODZENIA WSZYSTKIM MATURZYSTOM

I ICH RODZICOM

 

 

życzy

mgr Justyna Wątroba

pedagog szkolny

 

  

Na podstawie Programu Radzenia Sobie Ze Stresem Dla Maturzystów – Stres Pod Kontrolą