232 Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja Wyróżniony

(1 głos)

Maj - to szczególny miesiąc w historii Polski. Uczniowie naszej szkoły uczcili rocznicę tego wydarzenia audycją poświęconą jej uchwaleniu oraz współczesnemu patriotyzmowi. Zadbali również o wystawę tematyczną, na której wyeksponowano symbole narodowe.

Konstytucja 3 Maja została uchwalona w celu zlikwidowania wad ustrojowych opartych na wolnej elekcji i liberum veto. Była próbą uratowania Rzeczypospolitej Obojga Narodów przed kolejnymi rozbiorami. Konstytucja zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, odbierała prawo głosu szlachcie nieposiadającej ziemi (gołocie) oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa, w ten sposób łagodząc nadużycia pańszczyzny.

Niestety zdrada niektórych magnatów doprowadziła do interwencji Rosji, a w konsekwencji do II rozbioru Polski.

Za upamiętnienie uchwalenia Konstytucji 3 Maja odpowiedzialni byli prof. Grażyna Kozek i prof. Przemysław Basak.