III Międzynarodowy Konkurs Historyczny „Śladami historii Polski – skąd nasz ród” Wyróżniony

Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Ks. Piotra Skargi zaprasza uczniów do udziału w III Międzynarodowym Konkursie Historycznym „Śladami historii Polski – skąd nasz ród” , objęty Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy.

Konkurs podzielony jest na 4 obszary tematyczne, w których uczestnik może wybrać określony temat, ale również zaproponować nowy:

- Religia, Kościół ( do wyboru m.in. Zjazd Gnieźnieński, Święty Wojciech, Święta Faustyna Kowalska, Kardynał Stefan Wyszyński - Prymas Tysiąclecia, Papież Jan Paweł II, Biskup Antoni Baraniak, Ksiądz Jerzy Popiełuszko, Święta Jadwiga Królowa Polski).

- Kultura, Nauka ( do wyboru m.in. Mikołaj Kopernik, Maria Curie-Skłodowska, Adam Mickiewicz, Henryk Sienkiewicz, Jan Matejko, Fryderyk Chopin, Ignacy Paderewski).

- Wojny, Bitwy, Wydarzenia ( do wyboru m.in. Chrzest - Mieszko I, Konstytucja 3 Maja, Niepodległość "Cud nad Wisłą" - 1918-1920, Powstanie Listopadowe, Styczniowe, II Wojna Światowa, Powstanie Warszawskie, Katyń, Stan Wojenny).

- Sportowcy - mistrzowie, patrioci ( do wyboru m.in. Janusz Kusociński, Stanisław Marusarz, Bronisław Czech, Tadeusz "Tedy" Pietrzykowski, Tadeusz Sokołowski, Józef Baran - Bilewski).

Kategorie Konkursowe dla Szkół Ponadpodstawowych (15 lat i więcej):

- plakat,

- projekt serii banknotów,

- poezja,

- pieśń patriotyczna.

- film „Patriotyzm po Polsku”.

Rozpoczęcie konkursu 06 listopada 2023 r., zakończenie 31 stycznia 2024 roku. Uroczysta Gala rozstrzygnięcia planowana jest 26 kwietnia 2024 roku.

Cele Konkursu

Kształtowanie postaw patriotycznych młodzieży poprzez propagowanie i pogłębianie wiedzy. Przybliżenie historii państwa i narodu polskiego, którego początki sięgają drugiej połowy X wieku, na którą datuje się rządy pierwszego historycznego władcy Polski – Mieszka I. W 966 roku Mieszko I przyjął chrzest, rozpoczynając tym samym proces chrystianizacji na polskich ziemiach, a wydarzenie to uważane jest za symboliczny początek państwa polskiego. Pierwszym koronowanym królem Polski był syn Mieszka I, Bolesław Chrobry. Zapoznanie się z dziejami Polski od zarania aż po lata współczesne.

Przedmiotem Konkursu jest przygotowanie pracy artystycznej na temat „Śladami historii Polski” - skąd nasz ród” charakteryzujący się pomysłowością, oryginalnością i samodzielnością wykonania, wypełniającej cele i parametry określone w niniejszym Regulaminie Konkursu. Tematem pracy artystycznej (poezja, plastyka, banknoty, znaczek, pieśń, film) może być wybrana postać, wydarzenia, konspiracja czy inne zagadnienia historyczne lub społeczne. Ograniczeniem wizji artystycznych jest bezpośrednie skojarzenie z tematyką oraz spełnienie pozostałych warunków określonych w Regulaminie Konkursu.

Prace konkursowe będą wysyłane przez szkołę , należy je złożyć, wraz z wymaganymi oświadczeniami, w bibliotece szkolnej.

Regulamin Konkursu jest dostępny pod adresem: