Naukowcy z politechniki prowadzili zajęcia w sędziszowskim LO

ImageW czwartek, 8 stycznia 2014 r. w sędziszowskim liceum odbył się kolejne zajęcia realizowane przez Politechnikę Rzeszowską w ramach sprawowanego przez nią patronatu nad klasą 1e „bezpieczeństwo wewnętrzne”. Szkołę odwiedzili: prof. dr hab. Grzegorz Ostasz – Dziekan Wydziału Zarządzania PRz, dr Marta Pomykała – Prodziekan ds. Kształcenia oraz gość specjalny - generał dywizji Fryderyk Czekaj.

Image

Pierwsza część spotkania to wykład gen. dyw. Fryderyka Czekaja na temat Misji Pokojowych ONZ, a w szczególności problematyki  bezpieczeństwa międzynarodowego na Bliskim Wschodzie. Były dowódca 21. Brygady Strzelców Podhalańskich i szef logistyki Wojsk Lądowych, podzielił się z uczniami doświadczeniami z czasów, kiedy był dowódcą Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Syrii i szefem Centrum Szkolenia dla Potrzeb Sił Pokojowych ONZ. Generał poruszył również aktualne problemy związane z konfliktem w Syrii.  Następnie głos zabrał prof. Grzegorz Ostasz, który przedstawił specyfikę studiów na kierunku „.bezpieczeństwo wewnętrzne”. Po zajęciach teoretycznych uczniowie uczestniczyli w drugiej części zajęć, dynamicznym pokazie sztuk walki, prezentowanych przez studentów politechniki pod kierunkiem mgra Wiesława Kisiela - Mistrza Podkarpackiej Szkoły JuJitsu Karate. Umiejętności młodych karateków, w tym pokaz łamania ciosem ręki stosu cegieł, zrobiły duże wrażenie. Wśród walczących był Michał Śliwa – student II roku politechniki, absolwent sędziszowskiego liceum i dowódca plutonu Związku Strzeleckiego „Strzelec”.

Image

Na koniec mgr inż. Lucyna Doroba - Dyrektor LO i prof. Grzegorz Ostasz - Dziekan WZ PRz zapowiedzieli kolejne zajęcia, tym razem w nowych laboratoriach politechniki. Młodzież zapozna się z obsługą robota oraz laboratorium kryminalistycznym. Dzięki patronatowi  uczelni młodzież sędziszowskiego ogólniaka ma możliwość rozwijania swoich zainteresowań, poznania i lepszego przygotowania się do studiów na „bezpieczeństwie wewnętrznym”, elitarnym kierunku Politechniki Rzeszowskiej.