Wizyta księdza biskupa Edwarda Białogłowskiego i inauguracja Roku Księdza Piotra Skargi w LO

Liceum sędziszowskie to szkoła z ponad  60-cioletnią tradycją. Już od chwili powołania placówki – 1 września 1945 roku - pod nazwą Miejskie Koedukacyjne Gimnazjum i Liceum w Sędziszowie Małopolskim patronował jej ks. Piotr Skarga. Od 1950 r. przez 40 lat szkoła funkcjonowała bez imienia, by 4 czerwca 1991 roku staraniem ówczesnego jej dyrektora pana Zygmunta Wiciejowskiego uroczyście przywrócić jej imię renesansowego kaznodziei.

Dla upamiętnienia 400 rocznicy śmierci kapłana (27 września) Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ogłosił rok 2012 - Rokiem Księdza Piotra Skargi. Jezuita solidnie  na to uznanie zapracował pełnym modlitwy i pokuty życiem, dziełami miłosierdzia, porywającymi kazaniami, pismami, a przede wszystkim gorącą miłością do Boga i Ojczyzny.

Mając tak znamienitego patrona, szkoła uchwałą rady pedagogicznej, aktywnie włączyła się w te ogólnopolskie uroczystości.

20 lutego b.r. nasza społeczność powitała księdza biskupa Edwarda Białogłowskiego, który odwiedzając  placówkę przy okazji wizytacji Parafii p.w. Miłosierdzia Bożego w Sędziszowie Młp. oficjalnie ogłosił rozpoczęcie szkolnych obchodów Roku Księdza Piotra Skargi. Wspólnie, w trakcie uroczystej akademii, przypomnieliśmy sobie informacje z życia naszego patrona, wsłuchaliśmy się we fragmenty Jego kazań, tak pięknie przekazane przez ucznia klasy 2b Patryka Nowaka. Scenka ze szlachtą i hetmanem Januszem Radziwiłłem przeniosła nas do XVII wieku, by uświadomić, że grzechy wobec Ojczyzny z tamtych czasów są aktualne i obecnie.  Dopełnieniem uroczystości były piosenki zaprezentowane przez naszych uczniów, oddające wartości, które wtedy promował Skarga, a teraz nasza szkoła: umiłowanie Boga i Ojczyzny, pochwała życia, odpowiedzialność, służba drugiemu.

Elementem inauguracji Roku Księdza  Piotra Skargi było również spotkanie młodzieży z dr hab. nauk prawnych i dr hab. nauk o kulturze fizycznej panem  Andrzejem Nowakowskim z Uniwersytetu Rzeszowskiego, który wygłosił dwie prelekcje: „Dzieciństwo i młodość Karola Wojtyły w rodzinnych Wadowicach (1920-1938)” oraz „Okoliczności i następstwa stanu wojennego w 30. rocznicę jego wprowadzenia”.

Rok 2012 będzie  dla naszego liceum rokiem szczególnym. W trakcie jego trwania  szkoła planuje szereg różnorodnych działań. Hasło widniejące na sztandarze naszej szkoły „Kto Ojczyźnie swej służy, sam sobie służy” będzie w sposób szczególny przyświecać naszym działaniom wychowawczym przez najbliższe dziesięć miesięcy.

informacja własna